Profesjonalna higienizacja – czym jest i dlaczego warto ją robić?

Wielu pacjentów pyta, jak oprócz codziennej higieny i odpowedniej diety należałoby zadbać o jamę ustną. Warto pamiętać, że szkodliwe bakterie znajdują się nie tylko w płytce nazębnej i na powierzchni błony śluzowej, ale także zgromadzone są pod postacią tak zwanego kamienia nazębnego.

Kamień nazębny – jak go rozpoznać?

Kiedy płytka nazębna przez dłuższy czas nie zostanie usunięta, pod wpływem minerałów zawartych w ślinie ulega utwardzeniu, tworząc właśnie kamień nazębny. Zalega on zwykle głównie przy linii dziąseł, od wewnętrznej strony zębów żuchwy i zewnętrznej powierzchni zębów bocznych szczęki, czyli tam, gdzie uchodzą gruczoły ślinowe. Kamień gromadzi się także w miejscach trudno dostępnych podczas higieny – np. między zębami. Kiedy płytka uwtardzi się, nie ma możliwości samodzielnego jej usunięcia. Dlatego podczas każdego przeglądu, raz na sześć miesięcy, dentysta ocenia obecność złogów nazębnych i konieczność wykonania higienizacji.

Dlaczego kamień jest niebezpieczny dla zdrowia?

To przede wszystkim zgromadzona ogromna ilość bakterii, która bezustannie działa negatywnie nie tylko na jamę ustną, ale i na cały organizm. Patogeny produkują czynniki, które zarówno bezpośrednio uszkadzają tkanki jamy ustnej, jak i zmuszają nasze ciało do ciągłej obrony. Prowadzi to do powstawania zapalenia dziąseł (stąd krwawienie przy codziennym szczotkowaniu), a w późniejszych stadiach do ich obniżenia i zniszczenia kości wokół zębów, czyli tzw. choroby przyzębia, znanej jako parodontoza. To choroba, którą ciężko zatrzymać, a cofnięcie zaawansowanych zmian bez ingerencji chirurgicznej jest niemożliwe.

Na czym polega higienizacja?

Jest to zabieg usunięcia złogów nazębnych, najczęściej pod postacią skalingu ultradźwiękowego, czyli z użyciem końcówki wywołującej drgania rozbijające kamień, chłodzonej strumieniem wody. Po skończonym czyszczeniu następuje polerowanie szorstkich powierzchni zębów, żeby zmniejszyć ryzyko odkładania się płytki nazębnej. Na ogół jest to bezbolesna procedura, w przypadku szczególnej nadwrażliwości szyjek zębowych lub odsłoniętych korzeni może być wykonana partiami i w znieczuleniu. Przez kilka dni pacjent może odczuwać zwiększoną wrażliwość na zimno ze względu na odsłonięcie kanalików zębowych, jest to naturalna reakcja, która przemija.

W zależności od potrzeb pacjenta, higienizacja może obejmować także piaskowanie, czyli usuwanie osadów i przebarwień na powierzchni koron zębów powstałych pod wpływem palenia tytoniu, picia dużej ilości kawy, zielonej i czarnej herbaty. Dla pacjenta jest to uzyskanie lepszego efektu estetycznego, a także zmniejszenie nierówności szkliwa, zmniejszające przyczepność bakterii. Całość zabiegów można zakończyć fluoryzacją w celu większej ochrony zębów przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.