Zdrowy uśmiech Twojego dziecka to skarb

Dziecko w gabinecie stomatologicznym

Każdy rodzic wie, że dbanie o rosnące maleństwo dostarcza wiele radości, ale także wiele obowiązków. W obliczu rosnącej ilości zadań w życiu codziennym nie zawsze mamy chwilę, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób odpowiednio zadbać o jamę ustną i zdrowie naszych dzieci. W tym artykule podpowiemy, jak powinna wyglądać higiena u maluchów i kiedy zabrać je do stomatologa.

Mamo, tato, idziemy do dentysty!

Dla wielu rodziców mleczne zęby wydają się mniej istotne, ponieważ i tak ulegną wymianie. Jednak bardzo ważne jest, żeby już od pierwszych miesięcy przyzwyczajać dziecko do higieny. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej, pierwsza wizyta rodziców z niemowlęciem powinna odbyć się nie później niż w 12. miesiącu życia. Jej celem nie jest leczenie pierwszych wyrzniętych zębów mlecznych, lecz przede wszystkim edukacja rodziców w zakresie diety i higieny jamy ustnej i ocena ryzyka próchnicy u dziecka oraz sposobu rozwijania się choroby próchnicowej.

Jak prawidłowo zadbam o czystość mlecznych zębów?

Już od momentu pojawienia się pierwszego ząbka należy rozpocząć oczyszczanie jamy ustnej. Pozwoli to na przyzwyczajenie niemowlęcia do manipulacji wokół zębów i języka i zmniejszy ilość bakterii zasiedlonych na błonie śluzowej i szkliwie. Czym się posługiwać? Należy przygotować szklankę przegotowanej, letniej wody lub naparu rumianku, który załagodzi ewentualne otarcia w jamie ustnej i dokładnie umyć ręce. Powierzchnię zębów, policzków i języka delikatnie przecierać nawiniętym na palec czystym gazikiem lub specjalnie przygotowanymi końcówkami dostępnymi w aptekach. To również świetny sposób na pogłębienie więzi między rodzicami i dzieckiem, np. przy stosowaniu metody „kolano do kolana”, kładąc malucha na złączonych kolanach rodziców siedzących naprzeciwko siebie.

Kiedy wprowadzić szczoteczkę?

O ile zęby sieczne są stosunkowo łatwe w oczyszczaniu, wraz z pojawieniem się pierwszych zębów trzonowych mlecznych konieczne jest przyzwyczajanie dziecka do szczoteczki. Ze względu na obecność bruzd i zagłębień, ilość zalegającej płytki nazębnej zwiększa się. Należy wybrać miękką szczoteczkę z małą, okrągłą główką i wygodnym uchwytem.

Odpowiednia dieta dla naszej pociechy

Bakterie powodujące chorobę próchnicową żywią się cukrem zawartym w pożywieniu. Należy zatem unikać słodkich napojów, słodzonej herbaty, słodkich przekąsek, szczególnie tych na długo pozostających na powierzchni zębów, jak czekolada, popularne krówki czy ciastka. Bardzo ważne jest, aby ograniczyć częstość spożywanych posiłków, np. ciągłe podawanie chrupków czy herbatników na spacerze z dzieckiem, ponieważ zapewniamy nieustanną pożywkę dla bakterii, nie dając szansy na wyrównanie pH w jamie ustnej.

To tylko kilka najważniejszych wskazówek na temat prawidłowego dbania o zdrowe zęby naszych najmłodszych. Więcej informacji uzyskacie Państwo podczas wizyty w naszych gabinetach stomatologicznych. Zapraszamy na wizyty adaptacyjne w przyjaznej atmosferze!